Üzleti tippek: így fektessen az IoT-be!

Üzleti tippek: így fektessen az IoT-be!

Üzleti tippek: így fektessen az IoT-be!

gyártás

3 perc

Szabadalmak, gyártók, kifejlesztett és megvásárolható eszközök – mibe érdemes beruházni, ha a Dolgok Internetéről van szó? Ehhez nézzük, hogy hol tart most ez a felfutó szakaszban lévő szektor.

A világ folyamatosan kapcsolatban álló emberek és gépek hálózatává válik, ami egyrészt akár életmentő is lehet (ha például egészségügyi fejlesztésekről van szó), másrészt pedig segíthet a mindennapi feladatokban (ha mondjuk, a köztéri kukákat kell kiüríteni). Ezt a trendet különböző befektetők is igyekeznek kihasználni, egyre nagyobb szeleteket kihasítva a Dolgok Internete piacából. 

Az Internet of Things azon eszközök halmaza, amelyeket vezeték nélküli hálózattal kötnek össze, legyen szó háztartási gépekről vagy szórakoztató elektronikai cikkekről. Az IoT lehetővé teszi, hogy a mindennapokban egyre kevésbé támaszkodjunk az úgynevezett human-to-computer, azaz emberek és számítógépek közti kommunikáción alapuló interakciókra. 

Az IDC kutatása szerint a Dolgok Internete értéke megháromszorozódhat a következő években: míg 2014-ben összesen 656 milliárd dollárt ért, 2020-ra ez az összeg akár 1,7 billióra is felkúszhat. Ezek után nem véletlen, hogy a nagy cégek már most elkezdtek befektetni ebbe az egyre növekvő iparágba.

A szabadalomgyűjtők

Az egyik leghatékonyabb módszer ahhoz, hogy egy virágzó technológiát tőkésítsenek, a szabadalmak lefoglalása, méghozzá a lehető leghamarabb. A Dolgok Internetéhez kötődő fejlesztésekkel kapcsolatban már számtalan cég nyújtott be szabadalmi kérelmet. Ilyen vállalatok például az Apple vagy az IBM. Előbbi egyebek közt a készülékek helymeghatározására vonatkozóan fejlesztett új megoldásokat, utóbbi pedig az IoT-eszközök adatszűrését helyezné új alapokra: mindkét szabadalom van akkora jelentőségű, hogy komoly szerepük lehet az okostechnológia jövőjére nézve.

A vezető termékek befektetői

Míg az újabb szabadalmak a jövőbeli fejlesztésekkel állnak kapcsolatban, érdemes egy pillantást vetni az immár elérhető IoT-kütyükre is. 2014 elején, akkor még a Google neve alatt, az Alphabet 3,2 milliárd dollárért vásárolta fel a Nest nevű startupot. Azóta a márka az egyik legnagyobb névvé vált az automatizált otthonok sorában az okostermosztátokkal, füstdetektorokkal és biztonsági kamerákkal.

Másik piacvezető cég az Amazon. A Dash nevű eszközük lehetővé teszi, hogy a felhasználók újrarendeljenek bizonyos termékeket egyetlen gomb megnyomásával – még mielőtt azok teljesen kifogynának. Emellett a cég Echo okoshangszórója is kiemelendő, amely napjainkban az egyik legnépszerűbb IoT-termék, nem utolsósorban kifinomult hangvezérlése miatt. 

A Samsung is kiemelkedő szereplő a SmartThings márkával, amely a házon belüli készülékek sorát jelenti, konnektoroktól kezdve mozgásérzékelőkig.

Névtelen hősök 

Többnyire a technológiai óriások az IoT piacának vezetői, de azoknak a kisebb cégeknek is fontos szerepe lesz, amelyek a hardvereket állítják elő már most vagy a jövőben. Az Apple egyik nagy beszállítója a félvezető gyártó Skyworks Solutions, amely az iPhone-ok működéséhez életbevágóan fontos chipet is gyártja. Ez a technológia lehet az IoT gerince, amikor a chipek a telefonokból és számítógépekből a háztartási gépekbe költöznek át. 

A befektetőknek az olyan cégekre is érdemes odafigyelniük, mint például a Sierra Wireless, amely vezeték nélküli kommunikációval foglalkozik, vagy az Iridium Communications, amely alacsony, Föld körüli pályán mozgó műholdakat gyárt.

Forrás: Yahoo