Röptében kapja el a robotkar a drónokat

Röptében kapja el a robotkar a drónokat

Röptében kapja el a robotkar a drónokat

gyártás

2 perc

Az Egyesült Államok hadserege új technológiával kísérletezik: a daruszerű szerkezet segítségével nem szükséges hosszú leszállópálya a harcászati drónoknak.

A hadsereg kutatóágazata, a DARPA sokak számára ismert lehet, hiszen már a kiterjedt drónkutatások előtt is a technológia legújabb területeivel kísérleteztek. A katonaság már évek óta használja az önállóan is repülni képes távirányítható repülőket, ám még mindig problémás, hogyan landoljanak a szerkezetek távoli célállomásokon.

Több drón, nagyobb rizikó

A harcászati drónok ugyanis nem a kereskedelmi forgalomban kapható készülékekhez hasonló kvadkopteres elven repülnek, hanem sokkal inkább hasonlítanak a hagyományos vadászrepülőkre, így a legtöbb esetben ugyanúgy szükségük van egy hosszabb leszállópályára.

A DARPA egyik új projektje, a SideArm épp erre a problémára kínálhat megoldást, a szervezet pedig nemrégiben megosztotta a nyilvánossággal a fejlesztés néhány részletét. A több elemből álló daruszerű rendszer képes repülés közben gyorsan lelassítani és elkapni a drónokat.

A repülőről kilógó kampó (mely kísértetiesen hasonlít egy bizonyos filmbéli őrült professzor időgép-kiegészítőjére) beleakad egy rugalmas anyagú kötélbe, míg a daru egy kifeszített hálóval követi le a gép mozgását. A drón orrára szerelt kampók beleakadnak a hálóba, így a szerkezet gyorsan és biztonságosan lefékezhet.

A rendszer előnye, hogy a tervek szerint akár egy szabvány méretű konténerbe is elférhet szétszerelve, így könnyű lesz akár tengeren, akár a hadsereg megszokott szállítóeszközeivel a célállomásokra juttatni. A DARPA tesztvideójából kiderül, hogy a SideArm-ot akár drónindítónak is lehet használni, hiszen a sín, amelyen a háló mozog, repülési sebességre is gyorsíthatja a szerkezeteket.

Forrás: The Verge