Napelemes jeladó segíti az IoT-s fejlesztéseket

Napelemes jeladó segíti az IoT-s fejlesztéseket

Napelemes jeladó segíti az IoT-s fejlesztéseket

gyártás

3 perc

A Fujitsu olyan hajlékony, napelemmel ellátott jeladó készülékek megalkotásán dolgozik, amelyeket bármilyen használati tárgyon és berendezésen könnyedén el lehet helyezni, hogy csatlakozzon a Dolgok Internetéhez.

Annak érdekében, hogy a Dolgok Internetéhez (Internet of Things) kapcsolódó készülékek minél szélesebb körben elterjedjenek, a japán Fujitsu most egy olyan rendkívül vékony, rugalmas IoT jeladót fejlesztett, amely a felhasználók pontos tartózkodási helyére és személyazonosságára vonatkozó információt tud küldeni az okostelefonoknak és egyéb mobileszközöknek.

A Dolgok Internetében rejlő hatalmas potenciál kiaknázásához ugyanis az eredeti ötleteken, illetve a pénzes támogatókon túl olyan technológiai alapokra is szükség van, amely egy startup vállalkozás alapítóinak nem mindig áll rendelkezésére. A japán vállalat az újabb fejlesztésével elsősorban ezeknek a cégeknek igyekszik megadni a kezdőlökést, hogy sikerre vigyék a piacon innovatív elképzeléseiket.

Szenzorok repítik a csúcsra a viselhető kiegészítőket >>Valamennyi gépek közti kommunikációra épülő M2M eszköz lelke a benne rejlő akkumulátor, illetve az a jeladó, amely a begyűjtött adatokat továbbítja a többi okos készüléknek. Az elmúlt években kifejezetten az egymással kommunikáló berendezések igényeinek megfelelően jött létre a Bluetooth Smart hálózat, ami meglepően alacsony áramfelhasználás mellett sokkal nagyobb távolságra képes az adatokat gyorsan továbbítani, mint a korábbi megoldások.  

A Fujitsu által megalkotott, mindössze 2,5 milliméter vastagságú, és 3 grammot nyomó jeladót egy elasztikus, szilikonos alapba ágyazták, vagyis az eszközöket össze lehet tekerni, vagy olyan hajlított, egyenetlen felületekre elhelyezni, mint sarkok vagy ruhadarabok. A készülékekben egy Bluetooth Low Energy modul is található, amely rendszeres időközönként úgynevezett „pingeket” küld el a többi intelligens berendezésnek.

A „ping” a legtöbb operációs rendszerben (Windows, Linux, Unix) működő egyszerű utasítás, amellyel egy másik számítógép hálózati elérését tesztelik. Ha a csomag megérkezik, a másik berendezés válaszol, vagyis megjelenik, hogy mennyi a csomag kétirányú átfutási ideje a két eszköz között.

A legtöbb IoT-re épülő készülék gomb alakú elemekkel működik, amelyeket 6-12 havonta ki kell cserélni. Az új jeladó eszközbe azonban a tervezők egy apró napelemet rejtettek el, így tehát nem kell folyamatosan karbantartani, és gyakran cserélni benne az elemet a fejlesztő Fujitsu Laboratories állítása szerint.

Míg a készüléknek szüksége van egy fényforrásra a megfelelő működéshez, azonban a jeladókat gyakorlatilag bármilyen használati tárgyra és berendezésre fel lehet szerelni, hogy csatlakozzon a Dolgok Internetéhez. Szó lehet itt egyebek között fluoreszkáló villanykörtékről, életmentő orvosi műszerekről, vagy éppen olyan, autópályák mentén elhelyezett berendezésekről, melyek az ingázóknak segítenek eligazodni.

Ragadós példa: vértezze fel magát okosmatricával! >>A kis eszközök a pozíciójukra vonatkozó adatokat, és az azonosítójukat tudják továbbítani a többi okoseszköznek, azonban már ezek az információk is számos lehetőséget rejtenek magukban. A jeladókat a kocsi-tulajdonosok például arra is használhatják, hogy okosautóikban ülve már távolról kinyissák a garázsajtót, de a korszerű jeladókat olyan rendszerekben is sikerrel alkalmazhatják, amelyek a vakok tájékozódását segítik a metróban.

„A beépített napelemnek köszönhetően az egymással kommunikáló készülékek és a vezeték nélküli kommunikációs modulok sokkal kisebb energia-fogyasztás mellett működhetnek” – emelte ki közleményében a Fujitsu szóvivője. A japán cég a jövőben folytatja a jeladók tesztelését, így azok legkorábban 2017. március végén kerülhetnek kereskedelmi forgalomba.

Azonban nem a Fujitsu az egyetlen az elektronikai gyártók sorában, amely a meglévő tapasztalatait és szaktudását a Dolgok Internetének területén fogja kamatoztatni. A Panasonic észak-amerikai ága nemrégen jelentette be, hogy ingyenes hozzáférést biztosít néhány IoT-alapú szoftveréhez és szabadalmához.

Forrás: Computerworld