Hol az ember helye a gépek között?

Hol az ember helye a gépek között?

Hol az ember helye a gépek között?

gyártás

1 perc

Amióta a gépek közti kommunikáció (M2M) egyre jobban terjed az iparban és a felhasználói eszközök között, egyre több, egymással állandóan kommunikáló, csatlakoztatott készüléket, sőt ezek egész hálózatait láthatjuk mindenhol.

Intelligens városok

A mai nagyvárosok valamilyen szinten már okosnak mondhatóak. A központilag, szenzorok segítségével irányított, interneten keresztül kommunikáló közvilágítás rengeteg településen dolgozik azon, hogy hatékonyabban, csak a szükséges időben és helyeken világítson az utakon.

A világhálóra csatlakozó szenzorok ezen felül mérhetik a közlekedők számát, pontos adatlista készülhet a szmogról, a társadalmi tendenciákról, de ezek az érzékelők folyamatosan monitorozhatják a zaj- és fényszennyezettséget is.

Kockázatok és mellékhatások

Fontos ugyanakkor arra is odafigyelni, hogy az IoT (Internet of Things) és az M2M (Machine-to-Machine) ne éljen vissza az emberek bizalmával, és biztonságos használat mellett legyen tekintettel a városlakók életére – különösen a magánéletére is.

Elrettentő példák akadnak: például az egyik új okostévé, amelyben ugyan innovatív megoldás a hangalapú irányítás, de a funkció számtalan kockázattal is jár. Az állandóan bekapcsolt mikrofonok és a szövegfelismerő miatt a gyártónak külön közleményben kellett felhívnia a figyelmet arra, hogy a készülék mellett folytatott magánjellegű, bizalmas beszélgetések is rögzítésre kerülhetnek, amelyhez harmadik fél is hozzáférhet. Természetesen ez olvasható a használati feltételekben is, de sok vásárló nem is gondolt erre, amikor megvásárolta a tévét.

Végső soron tehát a gyártóknak, a szolgáltatások üzemeltetőinek nem szabad szem elől téveszteniük, hogy a technológia elsősorban az embert szolgálja. A felelősségteljes gondolkodást erősíthetik az ebben a témában kiírt pályázatok is, de a cégek felelőssége természetesen megkerülhetetlen.