Így is spórolhatnak az áramszámlán a cégek

Így is spórolhatnak az áramszámlán a cégek

Így is spórolhatnak az áramszámlán a cégek

energia

3 perc

Az internethez csatlakozó megoldások révén a kisebb cégek is energiát takaríthatnak meg és fenntarthatóbb munkaterületet alakíthatnak ki.

Intelligens világítás

Normál esetben a világítás akár az adott épület energiafelhasználásának 40%-át is kiteheti, LED izzókkal viszont csökkenthetők a költségek, sőt ma már egyéb megoldások is elérhetők.

Okosvilágítás Magyarországon

Az intelligens lámpatestek, izzók vagy kapcsolók távolról, okostelefonos alkalmazásokon keresztül is vezérelhetők, igény szerint előre beállítható, illetve bizonyos feltételekhez (időhöz, fényhez) köthető a ki- és bekapcsolás, a mozgásérzékelős megoldásokról vagy a csatlakoztatott zárakról már nem is beszélve.

A szenzoroknak köszönhetően a világítás tényleg csak akkor kapcsol be a mosdóban vagy a pihenőszobában, ha valaki belép oda, a fények pedig maguktól kialszanak, amint az utolsó személy elhagyja az adott helyiséget, így a fogyasztás már ezzel az újítással is érezhetően csökkenthető.

Az egyéni kapcsolók révén a munkavállalók az adott munkafolyamathoz vagy napszakhoz leginkább igazodva szabályozhatják a fényerősséget. Ezáltal az energiafelhasználás csökkenthető, a LED izzók élettartama viszont még tovább növelhető.

Intelligens hőmérséklet-szabályozás

A hűtés-fűtés a legjelentősebb fogyasztási tényezők közé tartozik, így érdemes ebben az esetben is okosmegoldások után nézni. Az önmagát szabályozni képes okostermosztátok révén például megfelelő hőmérséklet érhető el, amikor valaki az irodában tartózkodik, viszont energia (és pénz) takarítható meg, amikor éppen nincs ott senki. Az amerikai ACEEE (American Council for an Energy-Efficient Economy) tanulmánya szerint a világhálóra csatlakoztatott termosztátok révén az energiafelhasználás akár 8-15%-kal is csökkenthető.

Az intelligens épületgépészeti megoldásoknak köszönhetően – például WiFi-vel irányított motoros redőnyökkel – a hőmérséklet a helyiségben tartózkodók számától vagy napszaktól függően szabályozható, így kevesebbet kell járatni a különféle hűtő-fűtő berendezéseket.

Intelligens áramhasználat

Szinte mindenhol jellemző, hogy olyan készülékek, eszközök is áram alatt vannak, amelyek éppen nincsenek használatban, ez pedig semmiképpen sem nevezhető energiatakarékos megoldásnak. Kérdés, mit lehet tenni a pazarlás elkerülésére.

Az okoskonnektorok, illetve az azokhoz kapcsolódó alkalmazások segítségével a szabályozott ki-be kapcsolás révén az adott készülék tényleg csak akkor fogyaszt áramot, ha valóban használják azt, sőt igény szerint erről ütemterv is készíthető. Továbbá így a felhasználás is nyomon követhető, tudatosabban tervezhető lesz.

Az intelligens elosztók pedig abban segítenek, hogy az az „elsődleges” eszköz kapja a legtöbb áramot, amelynek a működéséhez a leginkább szükség van arra. Akár az is beállítható, hogy a „primer” készülék használatakor a többi berendezés kapcsoljon is ki. A másik megoldás, hogy az áramellátás automatikusan leáll, ha már nincs rá szükség, például, ha az adott berendezés teljesen feltöltődött vagy készenléti üzemmódba lett átállítva.

A fentiekből is jól látszik, hogy sok esetben látszólag apró és kevésbé költségigényes megoldásokkal, eszközökkel is jelentős megtakarításokra lehet szert tenni, és a „felokosított” berendezések esetén akár az sem jelent gondot minden esetben, ha a munkatársak kissé feledékenyek, hiszen a gépen helyettük is emlékeznek mindenre.

Forrás: TriplePundit.com