Kiderült az Apple újabb nagyszabású terve

Kiderült az Apple újabb nagyszabású terve

Kiderült az Apple újabb nagyszabású terve

egészség

4 perc

A vállalat nemrégen jelentette be, hogy útnak indítja ResearchKit elnevezésű platformját, amelyen innovatív ötletekkel rendelkező cégek fejleszthetnek egészségügyi alkalmazásokat.

Méltó ellenfelet kaphat az Apple okosórája >>Amikor az Apple a tavalyi év során bejelentette, hogy olyan okosórákat szeretne a piacra dobni, melyek felveszik a versenyt a legkorszerűbb orvosi eszközökkel, nyilvánvalóvá vált, hogy az almás logójú vállalat szemet vetett a 3 billió dollár összértékű egészségügyi szektorra.

A gyógyászati iparág iránti érdeklődés már nem új keletű, hiszen az utóbbi időben egyre több technológiai társaság tekint erre a szektorra úgy, mint jövőbeli fejlődésének egyik kulcsfontosságú területére. Az egészségügyben rejlő kiaknázatlan növekedési potenciálra építve ezért az Apple nemrégiben közölte: útnak indítja a „ResearchKit” elnevezésű platformját, amelyen az innovatív cégek saját alkalmazásokat fejleszthetnek.

A bejelentés arra utal, hogy az Apple-nek sokkal komolyabb ambíciói is vannak annál, mint hogy pusztán csak „újratervezze” az egészségügyet. A cég arra törekszik, hogy átalakítsa a gyógyszerészeti iparágat azzal, hogy megváltoztatja a készítmények klinikai tesztelésének módját. Az Apple koránt sincsen egyedül ezzel az elhatározásával. Az olyan nagyvállalatok, mint a Google, a Microsoft és a Samsung mellett több száz startup vállalkozás is felismerte a piaci lehetőséget, és nagyszabású terveket sző a jövőre vonatkozóan. A legtöbben arra készülnek, hogy gyökeresen felforgassák az egészségügyi szektort, úgy, ahogyan a Netflix megtizedelte a videokölcsönzők számát, illetve az Uber tökéletesen átalakította a városi közlekedést.

Ennek előnye a betegek számára is kézzel fogható lesz; a mostaninál sokkal jobb egészségügyi ellátásban részesülhetnek, az eddigi költségek töredékéért. Mindez pedig annak köszönhető, hogy a technológia – tehát a számítógépek, szenzorok, robotok és a mesterséges intelligencia – látványos ütemben fejlődik. A modern készülékek nem csupán teljesítményben és tudásban körözik le elődeiket, hanem az áruk is jóval alacsonyabb.

Így általánosan elterjedtté válhatnak azok az érzékelők, amelyek szinte minden szempontból nyomon követik az emberi test működését, kívül és belül egyaránt. Az egészségügyi állapotot felmérő szenzorokat órákba, ragtapaszokba, ruhákba és kontaktlencsékbe építik majd be. A jövőben az érzékelők beköltözhetnek az otthonokba is, a fogkefékbe, WC-kbe, zuhanyzókba, de arra is lesz példa, hogy a betegek olyan gyógyszert kapnak, melyet szenzorral láttak el. A készülékek által begyűjtött adatokat ezután olyan felhőalapú platformokra fogják feltölteni, mint az Apple „HealthKit” elnevezésű felülete.

A mesterséges intelligenciára épülő alkalmazások folyamatosan figyelemmel kísérik az emberek egészségi állapotát, megjósolják a várható betegségeket, és még arra is figyelmeztetik a felhasználókat, ha rosszullét fenyegeti őket. Emellett ezek az applikációk hasznos tanácsot adhatnak, hogy milyen gyógyszert lenne érdemes a betegnek szednie, illetve, hogyan tudnák a fogyasztók javítani életminőségüket a berögzült rossz szokásaiktól megszabadulva. A Watson például – amelyet az IBM eredetileg arra tervezett, hogy a Jeopardy című televíziós kvízműsorban megverje az emberi versenyzőket – ma már képes arra, hogy az orvosoknál jóval pontosabban állítson fel például rákra vonatkozó diagnózist.

Digitális egészség: gyógyítás M2M-mel >>Az Apple által nemrég bejelentett ResearchKit platformon a fejlesztő cégek összegyűjthetik és felölthetik azokra a páciensekre vonatkozó adatokat, akik egy különleges betegségben szenvednek. Az okostelefonok ugyanis napjainkban már éjjel-nappal figyelemmel kísérik a felhasználók fizikai aktivitását, életstílusát és a szokásaikat. Az intelligens készülékek pontosan tudják azt, hogy tulajdonosuk épp merrefelé tart, milyen gyorsan mozog és mikor alszik el. Emellett léteznek olyan alkalmazások is, amelyek a mért információk alapján próbálják megítélni a felhasználó hangulatát és egészségi állapotát, ezzel azonban még messze nem merült ki a lehetőségek széles tárháza.

Az Apple bejelentése a ResearchKit elindításáról

A ResearchKit platformon fejlesztett alkalmazásokkal például lehetőség nyílhat arra, hogy okostelefonon keresztül lehessen követni egy betegség tüneteit, vagy azt, hogyan reagál a páciens szervezete egy adott készítményre. Napjainkban a klinikai vizsgálatok során viszonylag kevés emberen tesztelik az új gyógyszerek várható mellékhatásait, a gyógyszeripari vállalatok pedig hajlamosak félvállról venni azokat az eredményeket, amelyek nem passzolnak a terveikhez. Azonban az okoseszközök által tárolt információk segítségével pontosan lehet összegezni és elemezni, hogy a betegek milyen készítményeket szedtek be, kiszűrve azokat, amelyek kedvező vagy negatív hatással voltak a szervezetükre.

Az Apple eddig egyébként öt olyan egészségügyi alkalmazást fejlesztett, melyek a diabéteszben, asztmában, Parkinson-kórban, mellrákban szenvedők, továbbá a szív- és érrendszeri problémákkal küszködő betegek állapotát követik nyomon. A Parkinson-kórosok számára kialakított applikáció egyebek között képes rá, hogy a betegek kezének remegését egy okostelefon érintőképernyőjén keresztül mérje fel. A beépített mikrofon kiszűri, ha a felhasználónak elváltozik a hangja, illetve a mozgásérzékelő rögzíti, ha a beteg járás közben botladozni kezd.  

A múltban talán sokan voltak csalódottak amiatt, mert az orvostudomány csupán csigaléptekkel fejlődött, ami alapvetően az egészségügyi rendszer természetéből adódik. A szakemberek sokszor a megelőzés helyett inkább arra koncentrálnak, hogy ellássák azokat, akik már megbetegedtek. Ez a kritikák szerint azért alakult így, mert az orvosok, a kórházak és a gyógyszercégek csupán azzal tudnak pénzt keresni, ha valakinek leromlik az egészségi állapota, azért nem jár extra jutalom, ha mindenki egészséges. Az intelligens technológiáknak köszönhetően azonban mindez megváltozhat a jövőben, és az egészségügy gyökeres átalakuláson mehet keresztül, ahogy erre az Apple is törekszik.

Forrás: Huffington Post