Eljön a személyre szabott gyógyszerek kora?

Eljön a személyre szabott gyógyszerek kora?

Eljön a személyre szabott gyógyszerek kora?

egészség

2 perc

A korszerű, egymással kommunikáló készülékek rendkívüli mennyiségű adatot gyűjtenek a betegek egészségi állapotáról, így a jövőben megjelenhetnek azok a gyógyszerek, amelyek igazodnak a páciensek egyéni genetikai kódjához.

Az egészségügy jövőjét kétségkívül az adatok jelenthetik. Azok a fejlesztések, amelyek a viselhető kiegészítők piacán zajlanak – gondoljunk például az Apple okosórájára –, illetve azok az intelligens berendezések, amelyek nyomon követik a felhasználók egészségi állapotát, új értelmet kölcsönöznek annak, mit is jelent pontosan az „öntudatosság” – írja a philadelphiai Thomas Jefferson Egyetem Népegészségügyi Iskolájának igazgatója a The Wall Street Journal oldalán megjelent cikkében. Az egymással kommunikáló készülékek ugyanis figyelemmel kísérik, hogy a felhasználók merre jártak a nap folyamán, mit ettek és mennyit aludtak.

És, hogy mi lesz ennek az eredménye?

Egy hihetetlen mennyiségű adatáradat, amely valós időben dokumentálja a test működésére vonatkozó információkat. Itt tehát lényegében arról van szó, hogy az új orvosi technológiáknak köszönhetően létrejön egy – a „normálissal” egy időben futó – mesterséges idegrendszer. Ennek a megoldásnak az elterjedése hatalmas lehetőségeket rejt magában. A legfőbb kihívást az jelentheti, hogy miként dolgozzák fel a létrejövő, korábban elképzelhetetlen mennyiségű információt.

A telemedicina is mentőövet dobhat az egészségügynek >>Minden egyes tabletta, amelyet a betegek bevesznek, a saját genetikai kódjukhoz igazodik majd, sőt akár az is előfordulhat, hogy a korszerű pirulákat kifejezetten egy páciens számára, személyre szabottan állítják elő. A jövő gyógyszeradagoló rendszerei már valós időben, rögtön reagálnak a testen belül végbemenő folyamatokra, ezáltal lehetővé válik, hogy a kezelést milliméteres pontossággal be lehessen tartani – emelte ki írásában Dr. Drew Harris.

A személyre szabott megoldások ellenpontjaként emellett idővel létrejöhetnek a nemzeti szintű egészségügyi adatbázisok, melyek hasonló forradalmat indítanak el a népegészségügy területén. Az elektronikus formában tárolt orvosi leletek és diagnózisok a jövőben felváltják majd a hagyományos, sokszor még mindig papíralapú gyakorlatot. Ahelyett, hogy hetekkel, hónapokkal vagy évekkel később próbálnák visszamenőleg nyomon követni az egyes betegségek lefutását és a sérüléseket, a doktorok a valós idejű adatok birtokában, szükség esetén azonnal módosíthatnák a terápiát.

További előnyök

– Ha sikerül az ellátás alatt álló páciensek nagy csoportjától begyűjteni adatokat, akkor jóval gyorsabban és pontosabban meg lehetne találni az egyes betegségek okát és a fertőzések gócpontjait, ahelyett, hogy kisebb mintákból próbálnának meg következtetéseket levonni.

– A folyamatos megfigyelés elősegíti az orvosi kutatásokat; egészségügyi grafikonok és kimutatások készítése helyett a klinikai vizsgálatok kerülhetnek előtérbe.

– A készítmények mellékhatásainak nyomon követése emellett fokozza a gyógyszerbiztonságot és szemlélteti a hatékonyságukat.

Idén újabb csúcsokra tör a digitális egészségügy >>Az igazi változás azonban akkor fog bekövetkezni, amikor a különféle forrásból begyűjtött adatok összefuttathatóvá válnak. A legfőbb kihívás alapvetően az lehet, hogy miként sikerül a rendkívüli mennyiségű adatból kinyerni az ellátás szempontjából fontos információkat. Az új adatelemző rendszerek várhatóan listába szedik a lehetséges diagnózisokat és kezelési módokat, viszont az orvosok fogják eldönteni szaktudásuk és korábbi tapasztalataik alapján, hogy milyen kezelést alkalmazzanak.

Árnyoldalak

A szakértő szerint sötét felhőként vetül a kutatásokra, hogy a teljes körű adatgyűjtés a magánélet teljes megszűnésével járhat. Ha minden egyes szívdobbanást figyelemmel kísérnek a korszerű készülékek, akkor a felhasználóknak nem lehetnek többé titkaik. Minél több adatot sikerül így begyűjteni, annál értékesebbé válhatnak az információk, amiket sokan szeretnének megszerezni – vagy akár ellopni.

A személyes adatok védelmében olyan új szabályokra is szükség van, amelyek korlátozzák ezek felhasználását. Meg kell tehát találni az egyensúlyt a közhasznú információk, a személyes szabadság, valamint a magánélet védelme között, és biztosítani, hogy az egészségügyi adatbázisokat ne lehessen feltörni. A szabályok megszegését pedig legalább annyira szigorúan kellene büntetni, mint amekkora károkat okozhatnak – írja Dr. Drew Harris a blogs.wsj.com oldalon.