Az orvoslás új csúcsa

Az orvoslás új csúcsa

Az orvoslás új csúcsa

egészség

2 perc

A legalább öt milliárd okoseszköz korszakát éljük, néhány elemző szerint pedig akár ennél is több lehet használatban. Ezek a fejlesztések forradalmasíthatják az egészségügy eddigi megoldásait is.

Az intelligens mérőóráktól kezdve a csatlakoztatott autókon át a fitnesznyomkövetőkig igen széles az IoT- és az M2M-eszközök választéka, így nem is csoda, hogy az „okos” megoldások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. A valódi sikerhez azonban az új technológiáknak be kell váltaniuk a hozzájuk fűzött reményeket, olyan áttöréseket kell hozniuk, melyek valóban megkönnyítik a felhasználók mindennapi életét.

Okoseszközök a jövő háziorvosainak ajánlásával

Márpedig ez nem könnyű feladat, az viszont biztos, hogy egészségügyi területen valóban jelentős változások érhetők el. Jó példa a Geisinger nevű integrált rendszer, melyet Pennsylvania államban a tervek szerint az ortopédiai betegségekben szenvedők rehabilitációjában fogják használni, hiszen monitorozható vele egyebek közt a szívritmus és a páciens mozgástartománya is. 

Az így kinyert adatok segítségével a betegek olyan kérdéseket kapnának okostelefonjaikra, melyek alapján mérhetővé válhatna gyógyulásuk, állapotuk, az esetleges problémák pedig sokkal gyorsabban orvosolhatóak lennének. A program segítségével rögtön látni lehet például, ha a páciens pulzusa anélkül gyorsul fel, hogy bármilyen megerőltető tevékenységet végezne, egyértelművé válna így az is, hogy adott esetben séta, kocogás vagy valami teljesen más kiváltó ok van a háttérben.

A betegnek feltett kérdéseket olyan számítógépes algoritmus dolgozná ki, melyek a korábbi kérdésekre adott válaszokat is figyelembe venné, így elkerülhető lenne a felesleges ismétlődés vagy az irreleváns kérdések. Az orvosok így hatékonyabb terápiákat javasolhatnának a pácienseknek, pénzt és fáradságot spórolva meg ezzel számukra.

A kutatók pedig a hatalmas mennyiségű valós idejű adat segítségével jobban megérthetnék az emberi szervezetben lejátszódó folyamatokat, korszerűbb és személyre szabottabb terápiás megoldásokat dolgozhatnának ki, és akár előre is jelezhetnék az esetlegesen fellépő problémákat, mielőtt azokat még túl nehéz lenne kezelni. 

Forrás: Wall Street Daily