Okoslámpa fúj riadót, ha kigyulladt a ház

Okoslámpa fúj riadót, ha kigyulladt a ház

Okoslámpa fúj riadót, ha kigyulladt a ház

biztonság

3 perc

A Leeo intelligens tűzjelző rendszer érzékeli, ha füst terjeng a házban és fényjelzéssel, illetve egy telefonos értesítéssel riadóztatja a lakókat.

Egy intelligens füstérzékelő beszerzése talán nem éppen az első napirendi pont, ha szeretnénk lakásunkat okosotthonná alakítani. Hiszen lássuk be, a kényelmet szolgáló és a házimunkát lerövidítő, egyszerűbbé tevő technikai megoldások jóval vonzóbbak mindenki számára, így főként ezeket az újításokat keressük, sőt hajlandóak vagyunk mélyen a pénztárcánkba nyúlni egy kis extra kényeztetésért. Az otthoni vészhelyzetekre azonban minden esetben érdemes alaposan, jó előre felkészülni, ebben pedig hasznos segítség lehet egy okos tűzjelző lámpa.

Okosotthon: mikor lehet divathullám belőle? >>A Leeo névre keresztelt éjszakai riasztókészülék valójában nem nevezhető egy bonyolult találmánynak. Nem porszívóz fel helyettünk, nem intézi el a vásárlást, illetve nem főzi meg a reggeli kávét, mielőtt felkelnénk az ágyból. Pótolhatatlan és életmentő kiegészítője lehet azonban a lakásnak, hiszen a beépített szenzorok érzékelik a házban terjengő füstöt és fényjelzéssel riadóztatják a lakókat.

Az eszköz maga korong alakú, egy CD-nél valamivel kisebb átmérőjű, és LED-fénnyel világít a falra. Az igazi varázslat akkor kezdődik el, amikor megszólal a házban lévő füstjelző, amelynek hangját a Leeo érzékeli. A konnektorba dugott riasztóegység ilyenkor egy percnyi késedelem nélkül értesítést küld a tulajdonos mobiltelefonjára egy külön erre a célra kifejlesztett alkalmazáson keresztül. A lakók az azonnali riadóztatásnak köszönhetően pedig még idejében kihívhatják a tűzoltókat, mielőtt porig égne a lakás. 

A készülék működésének alapja egyébként egy rendkívül okos technikai trükk. A füstérzékelők egy egyedi, szabványszerű frekvencián kezdenek el csipogni, ha tűz üt ki a házban, az intelligens lámpa pedig a beépített szenzorok segítségével „meghallja” ezt a riasztást. Így képes arra, hogy felhívja a veszélyre a figyelmet, még akkor is, ha a két eszköz között nincsen semmilyen kábeles kapcsolat. Ez egyben azt is garantálja, hogy a tűzjelző nem lép működésbe egyéb neszekre és zajokra, és mindig csak valódi vészhelyzet esetén értesíti a lakókat.

Az intelligens fejlesztéshez egyébként a cég egyik közvélemény-kutatása adott inspirációt; a vállalat munkatársai összesen 100 embert kérdeztek meg arról, hogy mennyit is tudnak a hétköznapi használati tárgyakat hálózatba kapcsoló Dolgok Internetéről. (IoT – Internet of Things). Az eredmény lesújtó volt; bár az intelligens technológiák szinte észrevétlenül beszivárogtak a mindennapjainkba, mindössze egy válaszadó találkozott már egyáltalán az IoT kifejezéssel. A cég számára így egyszerű volt a képlet; az egymáshoz csatlakozó készülékek és az okosotthonok előnyeit egyelőre pusztán az új trendek lelkes követői élvezik, egy „átlagos” fogyasztó alig érzékel valamit a technológiai forradalomból.  

Rico - házőrző kutya az éjjeliszekrényen >>Mint ahogy azt a Leeo társalapítója, Adam Gettings hangsúlyozta, az intelligens tűzjelző megalkotása csupán az első lépés egy hosszú úton. A vállalat elsődleges célja, hogy egy sor olyan okoskészüléket dobjon a piacra, amelyeket az átlagos felhasználók is könnyedén kezelhetnek. A legtöbb fogyasztót ugyanis az rettent el az új élményeket kínáló kütyüktől, hogy túlságosan bonyolult a kezelésük, a felhasználóknak kilométernyi hosszú használati útmutatókat kell végigböngészni a bekapcsolás előtt.

A Leeo tűzjelző lámpa talán nem a legolcsóbb mulatság, átszámolva nagyjából 25 ezer forintért lehet hozzájutni. A fejlesztők azonban azt ígérik, hogy az okos berendezés soha nem tapasztalt biztonságérzetet ad a házban lakóknak, ráadásul a jövőben további funkciókkal bővítenék a készüléket. A tervek között szerepel, hogy a LED-es hangfigyelést más típusú zajokra is kiterjesztik, így például az ablaküveg betörésére vagy akár a kutya ugatására. A terméket tesztelő szakértők azonban néhány apró szépséghibára is felhívták a figyelmet. Egyebek között azt kifogásolták, hogy a páratartalmat érzékelő beépített szenzor nem túl pontos, és a telefonos alkalmazás is akadozik, a beállításokat nem mindig menti el.

Forrás: Wired