Pilóta nélküli autók: ezt érdemes átgondolni

Pilóta nélküli autók: ezt érdemes átgondolni

Pilóta nélküli autók: ezt érdemes átgondolni

autó

3 perc

Bár az automata kocsik feltűnése jelentős megtakarítást tesz lehetővé és nagyon kényelmes megoldás, a munkaerőpiacon minden bizonnyal drámai változásokat indít majd be.

Az önmagukat vezető, sofőr nélkül is működő autók gondolata hosszú ideig csak a tudományos-fantasztikus regények világában létezett. Azok, akik a 80-as évek elején nőttek fel, még biztosan jól emlékeznek a Transformers rajzfilmsorozatra, amelyben már felbukkantak azok a járművek, melyek egyszerű hangutasításokat követve oda szállították az utasaikat, ahova szerették volna – és ez még csupán a kezdete volt egy egyre jobban kibontakozó szerelmi történetnek. Mára azonban rengeteg friss elemzés árulkodik arról, hogy a jövőben egyre több pilóta nélküli kocsi jelenik meg a forgalomban, sokkal előbb, mint néhányan várták volna.

Öt év múlva már nem lesz szükség sofőrökre? >>Az automata autóipari trendeket vizsgáló kanadai központ (CAVCOE), a Van Horne Intézet, illetve a Conference Board nevű szervezet legújabb előrejelzése alapján 2020 és 2025 között már a kanadai utakon is gyakran előfordulnak majd önmagukat vezető járművek. Az ebből származó pénzügyi haszon pedig akár a 65 milliárd dolláros szintet is elérheti évente. De vajon milyen okból keletkezik ekkora megtakarítás? Természetesen itt több tényező kombinációjáról van szó; a tanulmány például kiemeli az üzemanyag-fogyasztás és a forgalmi torlódások számának csökkenését, illetve a balesetek elkerülését.

A tanulmány több megdöbbentő adatot is tartalmaz; az elemzés szerint ugyanis a karambolok kiküszöbölése önmagában is 37,4 milliárd dolláros spórolást tehet lehetővé éves szinten, és a vezetők által megtakarított időből származó járulékos haszon 20 milliárd dollárra rúghat. A takarékos benzingazdálkodás – azáltal, hogy az önműködő autók kevesebbszer állnak meg és indulnak el újra, illetve jóval kiegyensúlyozottabban vezetik a járművet – további 2,6 milliárd dollárral csökkentik a kiadásokat, míg a forgalmi dugók számának visszaesése mintegy 5 milliárd dolláros megtakarítással jár.   

Persze egy pilóta nélkül működő jármű esetében nem csak a pénzügyi haszonról érdemes szót ejteni; a kutatás azt állítja, hogy az automata autók révén például 80 százalékkal csökkenhet a halálos kimenetelű balesetek száma, az eddigi 2000 helyett mindössze 400 karambol fordulhat elő az utakon. A jelentés emellett azt is kiemeli, hogy jelentősen egyszerűsödik az ingázók élete, újabb munkahelyek keletkezhetnek (igaz, sok meg is szűnhet), ráadásul a városi közlekedés sokkal gördülékenyebb lesz.   

A robotok is betörnek a munkaerőpiacra >>Talán kevesen gondoltak még bele abba, hogy az automata kocsik megjelenése milyen hatással járhat a munkaerőpiacon, például az autóbusz-vezetők esetében. Ha ugyanis gépek veszik át az emberek munkáját egy adott szektorban, akkor ez egész biztosan leépítésekhez vezet, hiszen az intelligens masinák hosszabb ideig és kevesebb szünetet tartva tudnak dolgozni. Hogyha egy autó saját magát képes vezetni, akkor ez több területen is feleslegessé teszi az emberi közreműködést és beavatkozást. Gondoljunk csak bele, mennyivel kevesebb rendőrre lesz szükség, ha ilyen drasztikus mértékben csökken a balesetek száma.

Ha nem lesz annyi - baleset során - totálkárossá váló autó, akkor ezt a szervizek és a roncstelepek dolgozói is hamar megtapasztalják majd a bőrükön. Arról nem beszélve, hogy egy borozással töltött kellemes este után mennyivel kevesebben hívnak majd taxit maguknak, hogy biztonságban hazafuvarozza őket. Emellett a vidéki ingatlanok népszerűsége is ugrásszerűen megnőhet, hiszen az ingázóknak is rendkívüli kényelmet és biztonságot nyújtanak a pilóta nélküli gépkocsik. És vajon mi történik majd az autóbiztosítási piacon, hogyha a balesetek kockázata minimálisra csökken? Az is biztos, hogy a mentősöknek is sokkal kevesebb lesz a munkája, ha nem kell annyi karambolhoz kivonulniuk életet menteni.

Ez csak néhány olyan szempont, amelyeket nem csak a kanadai, hanem a világ valamennyi döntéshozójának mérlegelnie kell a pilóta nélküli autók fejlődésével párhuzamosan. A fenti példákból ugyanis világosan kitűnik, hogy milyen drámai fordulatot hozhat a munkaerőpiacon az automata, saját magukat vezető kocsik megjelenése. A sofőr nélkül működő járművek óriási változásokat indíthatnak el, ennek széleskörű hatásait pedig szinte lehetetlen előre felmérni.  

Forrás: IoT Connectivity Solutions