Információs szupersztráda – Az internetre kötött autó

Információs szupersztráda – Az internetre kötött autó

Információs szupersztráda – Az internetre kötött autó

autó

2 perc

A legtöbben azt várják a jövő autóitól, hogy önvezetők legyenek. Habár ez még azért odébb van, tény, hogy napjainkban is egyre több digitális fejlesztés lát napvilágot az autós iparágban is.

Az internetre csatlakozó autó koncepciója már kétségtelenül gyökeret vert a fejlesztésekben, illetve a Dolgok Internete, az 5G és az M2M a gépjárműiparra is nagy hatással lesz a közeljövőben. A GSMA előrejelzése szerint az online eléréssel rendelkező autók eladási mutatói 2025-re elérhetik a 91 millió darabot.

A gyártók a következő években számos új technológiát integrálnak majd a vezetésminőség és az utazási élmény javítása érdekében. Így például az adatok szélvédőre történő holografikus kivetítése új szintre emelheti a vezetést, nem is beszélve a különböző fedélzeti rendszerekről. A mesterséges intelligencia révén előre jelezhetővé válnak a sofőr igényei, ha például a rendszer észreveszi, hogy merülőfélben van az elektromos autó akkumulátora, akkor azonnal helyet foglalhat egy közeli töltőállomáson.

A legtöbb újítás a világhálóhoz való csatlakozás témaköréhez kapcsolódik majd: a biztosítók például összeállíthatják a sofőr profilját. Vagy éppen könnyedén gyűjthetnek információkat az ügyfél vezetési szokásairól, ami alapján alacsonyabb díjú csomagokat kínálhatnak részére, ha biztonságosan vezet, vagy épp drágábbat, ha túl vakmerőnek bizonyul.

A jövő a közösségi autózás

Egy másik feltörekvő tendencia az úgynevezett „szolgáltatott autó” (Car-as-a-Service) koncepció. Vannak ugyanis olyanok, akik nem szeretnének saját gépjárművet, ugyanakkor el akarnak jutni A-ból B pontba – az autókat így szó szerint megosztják majd, vagy ha úgy tetszik, bérlik. A flottakezelő cégek számára pedig különösen előnyös lesznek majd a járművek online funkciói.

A jövő autói a navigáción túl képesek lesznek a háttérben a nagy mennyiségű adatgyűjtésre, köszönhetően egyebek közt a szenzoroknak. Az ezekhez kapcsolódó költségek várhatóan csökkenni fognak, a felhőelérés pedig néhány év múlva szerves része lesz valamennyi gépkocsinak.

Forrás: Unified Communications Strategies