Energiahatékonyság: így élhet az adókedvezménnyel
Így használhatjuk ki az Energiahatékonysági Társasági Adókedvezményt
2023. május 30.
Az Energiahatékonysági Társasági Adókedvezményt érdemes igénybe venni. Viszont ehhez meg kell feleljünk a jogszabályoknak, melyek pénzügyi-számviteli, energetikai és műszaki területet is érintenek. Nézzük, minek kell eleget tennünk, és miként juthatunk hozzá az adókedvezményhez!
Az Energiahatékonysági Társasági Adókedvezmény jogi szabályai
Nem javasolt egyedül hozzálátni az igényléshez, érdemes igénybe venni például az EnergyHub cégcsoport szakmai tudását. De először is lássunk tisztán, nézzük meg az adókedvezmény jogi szabályozását!
Minden cég, ami 2017. január 1-et követően kezdett energiahatékonyságot szolgáló beruházásba, társasági adókedvezményt vehet igénybe. Az összeget tekintve a figyelembe vehető költségek 30-65%-áról van szó, de maximum 15 millió euróról beszélünk. Lehetőségünk van eldönteni, hogy a beruházás befejezését követő adóévben vesszük-e igénybe, vagy elosztjuk az üzembe helyezés adóévére és az azt követő ötre. Mindez a 176/2017. (VII. 4.) kormányrendeletbe van foglalva.
Emellett érdemes tisztában lennünk a TAO törvénnyel is (azaz az 1996. évi LXXXI. törvénnyel), mely a vállalkozások társaságiadó-fizetési kötelezettségét szabályozza. Jelenleg 9 százalék az az alapérték, amivel számolhatunk. Ezt a befizetendő összeget tudjuk csökkenteni az Energiahatékonysági Társasági Adókedvezménnyel.
A beruházási minőség igazolása
Ahogy már említettük is, szükségünk lesz a szaktudásra, segítségre ahhoz, hogy maximálisan ki tudjuk használni az adókedvezményben rejlő lehetőségeket.
Az EnergyHub cégcsoport szakértői professzionális segítséget tudnak számunkra nyújtani ezen a területen. Érdemes felkeresni őket, vagy más, hasonlóan tapasztalt és professzionális céget, méghozzá egy konzultáció kapcsán.
Már ekkor is magas minőségű, szakértői támogatást kapunk, melyet követhet egy előaudit. Ekkor az érintett műszaki rendszer kerül megvizsgálásra, kinyerik az energiafogyasztási adatokat, és megbecsülik, hogy várhatóan mekkora energiamegtakarítás lesz elérhető.
Ha a beruházás mellett döntünk, akkor ehhez is maximális szakmai segítséget kapunk. Ennek befejeztével pedig újabb (ezúttal utólagos) audit következik, mely által összehasonlíthatóvá válnak a régi és az új értékek. Erre nemcsak azért van szükség, hogy lássuk, mennyivel csökkentettük az energiafelhasználásunkat, de az így kapott eredemények alapján fogjuk megkapni a beruházási minőség igazolást. Erre az adókedvezmény igénybevételéhez van szükségünk.
Az adókedvezmény igénybevételének előnyei
A cégünk pénzügyi helyzetét instant javítani tudjuk egy ilyen beruházással, mely gyorsan megtérül és jelentős, valamint folyamatos energiamegtakarítást eredményez. Ez óriási versenyelőnyt jelent, egyúttal stabilizálni tudja a cég költségvetését.
Egyúttal előremenekültünk a klímaváltozás elől, ugyanis garantáltan lesznek a jövőben szigorítások, jogszabályi változások, melyek egy részére így már előre fel leszünk készülve.