Az alvási apnoé kialakulása és következményei
Az alvási apnoé kialakulása és következményei
2024. november 14.
Az alvási apnoé egy alvászavarral együtt járó állapot, amely ha kezeletlenül marad, súlyos egészségügyi problémákat okozhat. Általában az alvás közbeni légzés megszakadását jelenti, ami oxigénhiányos állapothoz vezethet – ez pedig hosszú távon fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának lehetőségét.
Mi történik az alvási apnoé során?
A betegségnek többféle típusa létezik, de minden esetben orvosi feladat a diagnosztizálás és a megfelelő kezelés megkezdése. A Halom Medical Egészségközpont fül-orr-gégészeti szakrendelésén az orvosok segítenek feltárni ezt a kellemetlen egészségügyi problémát, és iránymutatásukkal megkezdődhet az állapot kezelése.
Az alvási apnoénak legtöbbször az obstruktív formája fordul elő, aminek során alvás közben részlegesen vagy teljesen elzáródnak a felső légutak. Ilyenkor a páciens légzése egy időre leáll, majd egy hirtelen lélegzetvétellel indul újra. Az alvási apnoé attól válik ijesztővé, hogy ez a folyamat nagyon sokszor, akár több százszor is megismétlődhet egy éjszaka során. Ennek következtében megzavarja a mélyalvási ciklust, és rontja az alvásminőséget.
Ezzel szemben a központi apnoé jóval ritkább. Ilyenkor a problémát az okozza, hogy az agy nem küldi a jeleket a légzés irányítására. Előfordulhat az is, hogy a kétféle alvási apnoé kombinációja áll fenn.
Tünetek
A változatos tüneteket sok esetben először nem is a beteg tapasztalja, hanem a környezete veszi észre rajta. Ilyen tünet lehet:
- A hangos horkolás, amely az obstruktív apnoé legtipikusabb tünete.
- A légzéskimaradások alvás közben.
- Állandó fáradtságérzet nappal, amit a nem megfelelő alvásminőség okoz.
- A gyakori ébredések, melyeket légszomj kísér.
- A reggeli fejfájás, amit az oxigénhiányos állapot vált ki.
- A szájszárazság.
- A koncentrációs nehézségek, melyeket a kialvatlanság és az oxigénhiány együttesen okoz.
Az alvási apnoé kiváltó okai
Az alvási apnoé kialakulásában számos tényező döntő szerepet játszhat. Az egyik ilyen tényező a túlsúly. A nyak körüli szövetek ugyanis nyomást gyakorolhatnak a légzőszervekre, amelyek ennek következtében elzáródhatnak.
Ugyanígy okozhatják a betegség kialakulását anatómiai tényezők is, amelyek miatt eleve szűkebbek lehetnek a légutak. A magasabb életkor szintén növeli a kockázatot, mivel az öregedéssel együtt csökken az izmok tónusa, ami hatással van a légzésre is.
A dohányzás gyulladást okozhat a légutakban, míg az alkohol és a nyugtatók pedig ellazítják az izmokat a nyakban, amitől nem lesz megfelelő a légzés, és elzáródhatnak a légutak.
Az alvási apnoé következményei
Nagyon fontos, hogy az alvási apnoét minél előbb diagnosztizálják, és megkezdődhessen a megfelelő kezelés, ami sokszor életmódbeli változtatást is jelent, mivel a kezeletlenül maradt apnoé számos egészségügyi kockázatot rejt magában. Így vezethet magas vérnyomáshoz, stroke-hoz, szív- vagy cukorbetegséghez, de akár depresszióhoz is.
Amennyiben az alvási apnoé tünetei közül többet is tapasztalunk, forduljunk szakorvoshoz!