Korunk felfedezői lehetnek a drónok

Kapcsolódó cikkek

Korunk felfedezői lehetnek a drónok

Korunk felfedezői lehetnek a drónok

közszolgáltatás

2 perc

A pilóta nélküli repülők június közepén egy ritka és veszélyeztetett növénytípusra bukkantak Hawaii-on. Ez a felfedezés dróntechnológia nélkül sokkal tovább tartott volna, és sokkal veszélyesebb is lett volna.

Bár személyiségvédelmi szempontból sokat kritizálják a drónokat, ezt a fajta „kémkedési módszert” a természettudományok érdekében is fel lehet használni. Így tett például az amerikai kongresszus által támogatott Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (NTBG) is, amely június közepén egy veszélyeztetett növényfajra talált Kaua’i szigetén, egy meredek sziklán. A felfedezés a szakembereket is fellelkesítette – és arra is rámutatott, hogy a technológia hogyan tud a fajok kihalása elleni harcban segíteni.

„Valóban elképesztő, hogy mennyire megváltoztatja a dróntechnológia a munkánkat. Egy ilyen faj megtalálása általában többnapos kutatással jár, és a botanikusoknak sokszor veszélyes terepre kell kimenniük. Most viszont mindezt húsz perc alatt letudtuk” – érzékeltette Merlin Edmonds, a Nemzeti Trópusi Botanikus Kert munkatársa, hogy milyen forradalmi változást jelent az innovatív technológia. Edmonds egyébként éppen akkor tanulta, hogy miként lehet drónt irányítani, amikor a felfedezés megtörtént.

Az állatok védelmében

A drónokat gyakran használják a veszélyeztetett állatfajok védelmére is. Afrikában például az orvvadászok elleni harcra alkalmazzák őket, hogy az elefántokat és az orrszavúakat megvédjék – kiváltképp éjszaka, amikor nehezebb észrevenni őket. Ugyanez elmondható Nepálról is, ahol az orvvadászok elefántokra, orrszarvúakra és tigrisekre vadásznak. A repülő szerkezeteket arra is használják, hogy az Amazonban a folyókban élő delfineket, Indonéziában pedig az orángutánokat figyeljék meg.

Hawaii szigetein a hangsúly a helyi fajok, elsősorban a növények megőrzésén van. Például az a növény, amelyet nemrég felfedeztek, egy különösképpen veszélyeztetett faj. A neve Laukahi, és a kecskék majdnem teljesen kiirtották. Emiatt ma a Laukahik csak meredek sziklákon találhatóak meg, ahol a kecskék nem érik el őket – de az emberek sem. Eddig a botanikusok azt hitték, hogy csupán 25-féle növény létezik napjainkban, de a pilóta nélküli repülő részletes felvételei szerint még legalább tízet hozzáadhatnak a listához – számolt be róla a The Verge.